poznajtechnologie


 

    Producenci drukarek od dawna niewiele zarabiają na sprzęcie. Każda drukarka jest urządzeniem bardzo skomplikowanym i precyzyjnym nad czym niewielu się zastanawia. Pomińmy, że znajduje się w niej zaawansowana elektronika ale najtrudniejszą rzeczą do wykonania jest precyzyjna mechanika a w drukarce to priorytet.
    Dysze z tuszem muszą być idealnie skalibrowane i idealnie przesuwać
się po papierze. Napęd i rolki z papierem muszą pracować nie mniej idealnie a całością automatycznie musi sterować elektronika. Tak więc wymagania co do drukarki są duże a cena prostych modeli nie przekracza 200zł.
    Należy przypuszczać że producenci do niektórych modeli dokładają. Dlatego też muszą zarobić na tuszach i tonerach które są niejednokrotnie absurdalnie drogie.Większość tuszy dodawanych do drukarek jest tzw. tuszem startowym o dużo mniejszej pojemności. Nie tak dawno HP do tuszy z drukarką dawał około 10ml tuszu.  Później już tylko 8ml ,a aktualnie kartridże 350 , 300 i nowsze zawierają  jedynie 4ml tuszu. Tego jednak się nie mówi. Mówi sie tylko o obniżeniu ceny.
    Podobnie postępują inni liderzy jak Canon, Lexmark. Kiedyś na opakowaniach widniała ilość podana w ml. Obecnie już tego nie ma ,bo jak tu się ośmieszać i podać np. że tusz zawiera aż 2 ml i starczy na 30stron. Może jednak i do tego dojdzie. W tej chwili na opakowaniach do tuszy podaje sie jedynie zawyżoną,orientacyjna ilość stron do wydrukowania.
    Producenci muszą zarabiać. Rynek alternatywnych tuszy znacznie sie rozwinął i zagraża dochodom potentatów. Wielcy producenci robią więc wszystko aby utrzymać poziom sprzedaży oryginalnych materiałów, a raczej poziom swojego dochodu. Zagrożeniem jest rynek zamienników dla poszczególnych producentów i modeli, a także rozwijająca sie regeneracja / ponowne napełnianie tuszem i uzupełnianie proszku / oryginalnych materiałów, która pozwala na oszczędności do 70 procent ceny oryginału. 
    To sa jużsolidne pieniądze. Wydać 30 zamiast 100zł to spora różnica. Obecnie jest bardzo wielu producentów zamiennych tuszy i tonerów. Najbardziej znanych i obecnych na rynku polskim od kilku lat jest kilkunastu. Przybywa też tuszy i tonerów importowanych od mniejszych azjatyckich dostawców. Nie wszystkie tusze i tonery przedstawiają satysfakcjonujacą  jakość.
Jeżeli chodzi o jakość to oryginałom nie można nic zarzucić prócz ceny.
    Co do zamienników to jest różnie. Dobrą jakość prezentują np TB, INKTEC, VisionTech , PROCOLOR, JETTEC, DREKKER i inni. Alternatywne tusze i tonery oraz ich regeneracja pozwalają na znaczne obniżenie kosztów wydruku i ku takim rozwiązaniom skłaniają się klienci nawet i ci businesowi, a rynek firmowy /korporacyjny/ to główna gałąź dochodu producentów drukarek.
    Tak więc jest o co walczyć .Z tego powodu dokonuje sie różnych zabiegów Wykorzystując elektronikę w różnych modelach drukarek montuje się różne systemy, które zapobiegają powtórnemu napełnieniu kartridża. Niektórzy producenci powodują jedynie to,że nie działa monitor stanu tuszu czy tonera ,inni idą dalej i po opróżnieniu elektronika uszkadza sie i kaseta nadaje sie do kosza.Układ elektroniczny powoduje, że napełniony tusz nie jest rozpoznawany i akceptowany przez drukarkę. Często w takim przypadku użytkownicy kupują ponownie tusz czy toner oryginalny. Takie podejście zniechęca jednak do zakupu urządzenia ,którego koszt eksploatacji będzie wysoki ze względu na konieczność stosowania materiałów oryginalnych.
    Są już tego pierwsze wyniki. Odświeżone linie pewnych modeli przestały sie sprzedawać z uwagi na wprowadzenie modernizacji w kasetach drukującychi brak możliwości lub utrudnioną ich regenerację. Tak więc wybierając urządzenie należy zapoznać się z nim i dokonać rozpoznania na rynku, aby nie okazało się, że w ciągu miesiąca ,dwóch użytkowania za materiały zapłacimy więcej niż za drukarkę. 
    Powstają listy modeli drukarek których tusze  i tonery nie dają się regenerować albo sprawiają duże trudności. Można więc znaleźć takie informacje przed zakupem i cieszyć się tanią eksploatacją.
 

                                                                                                                 Cedex
                                                                                                                               Waldek Zaręba

Wyrażam zgodę na publikowanie i rozpowszechnianie artykułu pod warunkiem zachowania jego formy i treści w całości oraz podania źródła pochodzenia.

www.cedex.com.pl - specjalistyczne papiery i foliewww.poznajtechnologie.pl - Blog o technologii komputerowejwww.dofirmy.com - Czego Ci potrzeba w nowoczesnej firmie